Bozbey: Talihsiz açıklamalar bizi üzdü

Bozbey: Talihsiz açıklamalar bizi üzdü
Adalet ve Kalkınma Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, İnegöl’de halka yönelik yaptığı skandal konuşma sadece Bursa’da değil, tüm yurtta büyük tepki çekti. Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’i, kültürevleri ve caddeler gibi mekanlara, Uğur Mumcu, Nâzım Hikmet, Türkan Saylan ve Bahriye Üçok gibi bu ülkenin yetiştirdiği birbirinden değerli aydınların isimlerini vermekle suçlayarak “Bunun yerine padişahların din alimlerinin isimleri verilmeliydi’ diyen Aktaş’a tepki yağdı.
Bursa’da temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu sözlere ilişkin yaptığı değerlendirmede kışkırtmalara yanıt verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, “Kaybedeceklerini gördükleri için tarihe, insanlara, bize saldırıyorlar. Uğur Mumcu’ya, Bahriye Üçok’a saldırıyorlar. CHP’lileri nasıl kışkırtır, nasıl sokağa çekeriz, diye. Bunların hiçbirini görmeyin ve duymayın. Tek hedefimiz var bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek” diye konuştu.
Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de yapılan açıklamaları ‘talihsiz’ olarak yorumladı. Mustafa Bozbey şöyle konuştu: “Arkadaşımızın açıklaması hepimizi üzdü. Hepsi Bursa’nın, Türkiye’nin değeridir. Bizim için, Osmanlı’nın başkentinde, burada, Osmanlı da değerlidir, Cumhuriyet dönemindeki insanlar da değerlidir. Nasıl ki Osman Bey, Orhan Bey bizim için değerliyse Atatürk de bizim için değerlidir. Yazarlarımız da çizerlerimiz de bizim için değerlidir. Bu ülkenin her bir insanı, yazarından şairine, bizim için her birey değerlidir. Bizim için değerli olan bu insanlara, bu sözlerin sarf edilmesini biz doğru bulmuyoruz. Üstelik bir yerel seçim sürecindeyiz. Tabii ki çiçekleri koparmayalım ama koparmaya çalışanlara karşı Şilili şair çok güzel bir ifade kullanmış. Hatırlatmak isterim. Diyor ki Pablo Neruda, ‘Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama asla baharın gelişini engelleyemezsiniz.”

Fotoğraflar