Kent İçinde Kent

Kent İçinde Kent
Bursa kötü yönetildi, plansız büyüdü. Kent manzarası çirkin, altyapısı eksik, havası kirli, depremde riskli, trafik tıkalı, hayat pahalı…
Bursa’nın merkezi yok. Tarihi kent merkezi 3 milyonluk Bursa’nın yükünü taşıyamıyor. Tek seçenek Batıda gelişen yeni merkezler.
Kestel’den Görükle’ye, doğu batı ekseninde ve doğrusal bir kent formunda uzayan Bursa’nın yeni merkezlere ihtiyacı var. “Kent içinde Kent” projesi işte bu ihtiyaçtan doğdu.
Bu projeye göre bir zamanlar Bursa’nın en güzel köyleri, beldeleri olan ama plansız gelişme sonucu olarak kentin tanımsız bir parçası haline gelen, doğuda Kestel, Gürsu, batıda Görükle, kuzeyde Demirtaş ve kuzeybatıda Geçit, Emek yeni bir anlayışla ele alınacak.
Bu bölgeler Bursa’nın yeni kent merkezleri olarak planlanacak. Büyük bir yeşil alan ve etrafında yer alan donatı alanları ile Bursalı hemşehrilerimiz eğitim, sağlık, spor, kültür ve sanat hizmetlerine kendi yaşam alanlarında ulaşabilecekler. Kent içinde yeniden kent olarak kimliğini kazanacak olan bu bölgeler Bursa’daki mutlu ve huzurlu yaşamın yeni kent merkezleri olacak.
  • Kategori: Yaşayan / Yaşanan Şehir
Paylaş:


Diğer Projeler: