Yeşil Koridorlar

Yeşil Koridorlar
- Ağaç dikilmesi mümkün olan her yola (yapılacak yol ve trafik düzenlemeleriyle) ve parklara nihai boyu mevcut yapılaşmayı, gelişme bölgelerinde ise imar yüksekliğini geçen çatıların üzerini kapatan yöremize uygun ağaçlar dikilecek.
- Kuru beton olan kent görünümü değişecek ve Bursa’mız eski Osmanlı döneminde olduğu gibi YEŞİL BURSA kimliğine yeniden bürünecek.
- Yansıyan güneş ışınları öncelikle ağaç ve yapraklarında tutunacak ve dolayısıyla bina ve asfaltların direk güneş maruziyeti kesilerek bu alanların aşırı ısınması engellenmiş olacak.
- Güneş şehri olan Bursa’da gölge mekanlar oluşacak. Böylece yaşam alanlarında ortam sıcaklığı düşecek ve hava akımlarının yönlerinin açılması sağlanacak. Oluşan bu mikroklimatik etkiyle sürdürülebilir yeşil akslar kurularak kent ekosistemi değişecek.
- Ağaçlar sayesinde daha bol oksijen ve dolayısıyla daha temiz hava soluma imkânı olacak. En sıcak yaz günlerinde bile artık insanlar günün her saati parkları yolları kullanabilecek, gölgede park etmiş aracına keyifle binebilecek.


Çalışmanın etapları arasında mevcut site bahçeleri ve sanayi bölgeleri de bulunacak. Yeşil kuşak tüm kenti kuşatacak. İnsanları tekrar çınar gölgesinde buluşturabilmek, sürdürülebilir yeşil sistem kurabilmek, kente siluet katabilmek ve mikro klima etkisi oluşturabilmek, yazın gölge mekanlarla daha yaşanılabilir ve kaliteli yaşam çevreleri oluşturabilmek için; Yeniden Yeşil Bursa olabilmek için yeşil kuşak tüm kenti kuşatacak.
  • Kategori: Yeşil - Mavi - Beyaz Şehir
Paylaş:


Diğer Projeler: